Letteren en Wijsbegeerte

Traces of war, faces of hope

Mario Boccia

Tentoonstelling

Vanaf 2 april kan je in de foyer van het Brantijser de tentoonstelling Traces of war, faces of hope, van de Italiaanse fotograaf Mario Boccia, bezoeken. Zijn foto's van Sarajevo midden jaren negentig scheppen een beeld van een stad onder dreiging, met gebouwen gereduceerd tot puin maar tonen ook de hoop en de creativiteit van haar bewoners.

Marnix Beyen: "Bosnië-Herzegovina bekleedt een bijzondere plaats in de opleiding geschiedenis van de Universiteit Antwerpen. Dit jaar gaan we er al voor de vierde keer met een groep masterstudenten op excursie, meer bepaald van 19 tot 26 april 2025. We exploreren er samen met Bosnische collega’s en studenten een land waar uiteenlopende politieke en culturele tradities samenvloeien, maar dat ook hevig te lijden heeft gehad onder de confrontatie tussen deze tradities. Dat gebeurde op de meest dramatische wijze tijdens de Bosnische oorlog en genocide van 1990, waarvan de Bosnische moslims – de zogenaamde Bosniakken – de grootste slachtoffers waren. Dertig jaar geleden deed zich de moord op meer dan 8000 mannen nabij Srebrenica voor; het beleg van Sarajevo werd zelfs pas in februari 1996 definitief beëindigd. Bijna vier jaar lang hadden Bosnisch-Servische scherpschutters de bevolking van de Bosnische hoofdstad onder vuur genomen vanuit de omliggende heuvels. De Italiaanse fotograaf Mario Boccia maakte indringende beelden van deze zwaar geteisterde, maar ook verrassend veerkrachtige stad. Deze tentoonstelling wil niet alleen herinneren aan het leed dat genocidaal geweld teweegbrengt, maar ook een eerbetoon brengen aan mensen die in dergelijke tragische omstandigheden een grote inventiviteit en levenswil tentoonspreiden."

Mario Boccia

Van 1989 tot 2011 werkte Mario Boccia vooral in oorlogsgebieden en plaatsen van sociale ongelijkheid in de Balkan, Afrika, Midden-Amerika en het Midden-Oosten. Hij was correspondent voor de krant ‘il Manifesto’ vanuit Sarajevo, Belgrado, Pristina, Skopje, Dyarbakir en Bagdad.

Hij beschouwde zichzelf nooit als een 'oorlogsfotojournalist', maar identificeerde zich meer met de woorden van de burgemeester van Sarajevo, Benjamina Karić, die hem een gouden medaille gaf ‘voor het fotograferen van het leven en niet alleen van oorlog’. 


Praktische informatie

Wanneer? Van 2 april tot 1 oktober 2025

Openingsuren: maandag tot vrijdag 9:00 - 18:00

Waar? De foyer van het Brantijser (gebouw S.SJ), Sint-Jacobsmarkt 13 - 2000 Antwerpen

Vernissage

We heten je van harte welkom op de feestelijke opening van de tentoonstelling in aanwezigheid van de fotograaf op 2 april 2025 om 17u30 in de foyer van het Brantijser.

Schrijf je hieronder in om een plaatsje te verzekeren.